Podczas wczorajszej (30.01.2024 r.) konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział obniżkę stawki podatku VAT do 8% dla branży beauty, tj. salonów piękności, czy kosmetycznych. Tym samym Tusk wywiązuje się z jednej z obietnic wyborczych złożonych przez największą partię obozu rządzącego — Koalicję Obywatelską. Oprócz obniżenia stawki podatkowej Tusk poinformował o wycofaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. Konwencji Stambulskiej.
❗ Obniżamy podatek VAT do 8% dla branży beauty – m. in. salony piękności i kosmetyczne – premier @donaldtusk. pic.twitter.com/0jT0eg5fTy
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 30, 2024
We wtorek podczas swojej konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w prawie podatkowym dla branży beauty, w skład której wchodzą m.in. salony kosmetyczne. Do tej pory usługi beauty były obarczone 23% stawką podatku VAT, jednak od 1 kwietnia 2024 r. podatek ma zostać obniżony do 8%, do identycznej stawki, jaką jest obarczona branża fryzjerska.
Postulat obniżenia VAT-u do 8% dla branży beauty był jednym z postulatów wyborczych największej partii wchodzącej w skład rządu — Koalicji Obywatelskiej. Na zmianach ma zyskać ok. 30 tys. firm działających w tym sektorze, które zatrudniają blisko 100 tys. osób w Polsce.
Więcej o podatkach obowiązujących w Polsce przeczytasz w poniższym tekście.
Podatki w Polsce. Rodzaje i typy podatków w Polsce. Od czego zapłacimy podatek a co nie jest opodatkowane w Polsce?
Obniżka VAT-u dla branży beauty nie była jednak jedynym tematem poruszonym podczas konferencji prasowej premiera. D. Tusk poruszył również kwestię Konwencji Stambulskiej, a dokładniej wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie jej zgodności z polską konstytucją, który został złożony przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego.
Konwencja Stambulska to potoczna nazwa Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która została opracowana przez Radę Europy i została udostępniona do podpisania przez jej członków w 2011 r. w tureckim Stambule.
Polskie środowiska konserwatywne (w tym mocno kontrowersyjna Fundacja Ordo Iuris) zarzucały konwencji kwestionowanie i negowanie tradycyjnego modelu rodziny. W 2020 r. ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozpoczął proces formalnego wycofania się z podpisanej przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Ponadto 30 lipca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności zapisów konwencji z polską konstytucją. Podczas wtorkowej konferencji Tusk ukrócił dyskusje na temat konstytucyjności zapisów Konwencji Stambulskiej i wycofał wniosek Morawieckiego do TK.
Podpisałem dzisiaj dokument, na mocy którego wycofujemy wniosek, który został złożony przez Mateusza Morawieckiego do TK ws. konwencji stambulskiej, która ma chronić kobiety i dzieci przed przemocą.