Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło ambitny plan transformacji energetycznej, który zakłada, że od początku 2030 roku wszystkie nowe budynki w Polsce będą bezemisyjne. Już od 1 stycznia 2028 roku takie same wymogi będą dotyczyć budynków zajmowanych przez urzędy publiczne. To oznacza radykalne ograniczenie wykorzystania kotłów na gaz czy pieców węglowych, zmierzając ku bardziej ekologicznej przyszłości.
>> Czytaj również: Orlen sprzedaje Gas Storage Poland. Kluczowa transakcja dla rynku gazowego w Polsce
Krajowy plan na rzecz energii i klimatu. Nowe wytyczne dla Polski
Zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z unijnych regulacji, Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) ma kształtować polską politykę energetyczno-klimatyczną do 2030 roku. Nowa wersja tego dokumentu przewiduje wzrost ambicji w tych obszarach, jednakże nie uwzględnia unijnego celu redukcji emisji o 55 proc. względem 1990 roku.
Dwa scenariusze transformacji energetycznej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje na dwa scenariusze transformacji: bazowy (WEM) i ambitny (WAM). Aktualna wersja KPEiK opiera się na pierwszym z nich, ale trwają prace nad bardziej ambitnym modelem. Ostateczna wersja planu ma zostać przedstawiona Komisji Europejskiej do końca czerwca 2024 roku.
Wzrost udziału OZE w sektorze elektroenergetycznym
Zgodnie z planami Polski, udział Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w sektorze elektroenergetycznym ma znacząco wzrosnąć do 2030 roku, osiągając poziom 50,1 proc. Zakłada się to głównie poprzez rozbudowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych oraz wsparcie dla energetyki prosumenckiej.
Cele dotyczące transportu
Planowane jest zwiększenie udziału OZE w transporcie oraz promocja pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Polska stawia sobie ambitne cele w tej dziedzinie, ale realność ich osiągnięcia pozostaje pod znakiem zapytania.
Bezemisyjne budynki i renowacja istniejących
Centralnym punktem planu jest także wyeliminowanie emisji w budynkach poprzez promocję technologii bezemisyjnych oraz termomodernizację istniejących budynków. Priorytetem jest eliminacja węgla jako źródła energii w budynkach mieszkalnych.
Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu stawia Polskę na drodze do bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości. Osiągnięcie wyznaczonych celów wymagać będzie współpracy na wszystkich szczeblach społeczno-gospodarczych oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych.