Jak donoszą media, tvn24, w ostatnich miesiącach odnotowujemy dynamiczny wzrost udzielanych pożyczek, głównie tych przeznaczonych na zakupy internetowe. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy Biura Informacji Kredytowej (BIK), zauważa, że wzrost liczby pożyczek wynika przede wszystkim z zastosowania pożyczek celowych na zakupy w internecie.
Te pożyczki obejmują również część zakupów z odroczoną płatnością po okresie bezodsetkowym, co umożliwia rozłożenie spłaty na kilka miesięcznych rat. Dane BIK wskazują, że firmy pożyczkowe w okresie od stycznia do listopada bieżącego roku udzieliły łącznie ponad 8,8 milionów złotych pożyczek, co stanowi wzrost o imponujące 127,2 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku.
W samym listopadzie bieżącego roku firmy pożyczkowe udzieliły ogółem 1,136 miliona nowych pożyczek o wartości 1,522 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 201,1 procent w porównaniu do listopada 2022 roku. Struktura sprzedaży pożyczek pozabankowych w listopadzie wykazuje, że 64,5 procent pożyczek stanowiły pożyczki celowe, 34,4 procent to pożyczki gotówkowe, a 1,1 procent to karty i limity pożyczkowe. Pod względem wartościowym, 35,4 procent to pożyczki celowe, 61,6 procent to pożyczki gotówkowe, a 3 procent to karty i limity pożyczkowe. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, dynamika pożyczek gotówkowych w ujęciu wartościowym wzrosła o 33,1 procent.
Według danych BIK za okres styczeń–listopad 2023 roku, firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 8,818 milionów pożyczek, co stanowi wzrost o 127,2 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, na łączną kwotę 12,063 miliarda złotych, co jest wzrostem o 43,5 procent.
Szczegółowe analizy wskazują, że średnia wartość nowo udzielonej pożyczki celowej w listopadzie bieżącego roku wyniosła 734 złote i była niższa o 62,3 procent w porównaniu do listopada 2022 roku. Natomiast średnia wartość nowo udzielonej pożyczki gotówkowej w listopadzie 2023 roku wyniosła 2401 złote, co stanowiło wzrost o 3,4 procent w ujęciu rocznym.
Dr Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, podkreśla, że tegoroczne wzrosty, zwłaszcza w sektorze pożyczek celowych, są głównie efektem wejścia w życie Ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Zgodnie z jego oceną, wprowadzenie tej ustawy spowodowało raportowanie transakcji przez firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK od 18 maja br. Równocześnie firmy dotychczas współpracujące z BIK przekazały transakcje wcześniej nieraportowane. Rogowski podkreśla, że wzrost liczby udzielonych pożyczek jest efektem przede wszystkim pożyczek celowych na zakupy internetowe, gdzie spłata rozkładana jest na kilka miesięcy. Ocenia również, że do zaciągania pożyczek sprzyja dobra sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie i realny wzrost wynagrodzeń.