1 lipca 2024

Pod lupą skarbówki od dziś opłaty RTV – kary w wysokości 30-krotności opłaty miesięcznej!

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Od początku lipca br. polskie urzędy skarbowe rozpoczęły intensywne działania przeciwko osobom unikającym opłat za abonament RTV. Nowe przepisy, wprowadzone na mocy unijnej dyrektywy DAC7, skupiają się na egzekwowaniu obowiązkowych opłat od właścicieli odbiorników radiowych i telewizyjnych.

>> Zobacz również : Już od dziś możesz skorzystać z nowego programu bonu energetycznego! Gdzie i jak złożyć wniosek? Ile można zyskać?

W pierwszym kwartale 2024 roku urzędy skarbowe wszczęły 5233 postępowania egzekucyjne przeciwko osobom nieuregulowującym swoich zobowiązań, co stanowi wzrost o 107 przypadków w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Kary nałożone za brak opłacenia abonamentu RTV sięgnęły już 6 milionów złotych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego ma obowiązek rejestracji urządzenia oraz regularnego uiszczania opłat.

Kara za nieuregulowanie abonamentu stanowi 30-krotność miesięcznej opłaty, co może wiązać się z koniecznością uregulowania zaległości wobec urzędu skarbowego.

>> Czytaj też: Skarbówka od dziś zaczyna kontrole! Nowe przepisy podatkowe – internetowi sprzedawcy na celowniku Urzędu Skarbowego

W praktyce, gdy kontroler Poczty Polskiej zgłosi niepłacącego, urząd skarbowy może podjąć kroki mające na celu zabezpieczenie kwoty należnej. Nowe przepisy wymuszają zatem rygorystyczne egzekwowanie obowiązkowych opłat, co ma na celu zwiększenie przejrzystości i dochodowości systemu abonamentowego w Polsce.

Podsumowując, wprowadzenie dyrektywy DAC7 przynosi skutki w postaci zaostrzenia kontroli nad płatnościami abonamentowymi, wskazując na konieczność ścisłego przestrzegania przepisów podatkowych przez wszystkich posiadaczy odbiorników RTV.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kamykkuc
kamykkuc
14 dni temu

 Jakie będą kryteria stosowanie tej kary??

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu