9 lipca 2024

Otrzymałeś taki paragon? Skarbówka apeluje – złóż donos! ⚠️

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

W dzisiejszym artykule, Interia donosi o najnowszych działaniach skarbówki, która intensyfikuje walkę z nieuczciwymi praktykami w handlu detalicznym.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachęca obywateli do zgłaszania przypadków wydawania fałszywych paragonów fiskalnych.

>> Czytaj więcej: Będą częstsze waloryzacje! Emeryci i renciści mogą liczyć na więcej, dzięki inflacji

Problem fałszywych paragonów

Fałszywe paragony stają się coraz większym problemem, wpływając negatywnie na dochody państwa i uczciwość konkurencyjną. Te nielegalne praktyki polegają na wydawaniu paragonów, które nie są rejestrowane w systemie kas fiskalnych, co umożliwia sprzedawcom unikanie płacenia podatków.

Apel skarbówki

KAS apeluje do konsumentów, aby byli czujni i zgłaszali wszelkie podejrzane paragony. Jeżeli otrzymasz paragon, który wydaje się być nieprawidłowy – na przykład nie zawiera wymaganych informacji takich jak NIP sprzedawcy, numer kasy fiskalnej, czy szczegółów dotyczących zakupionych towarów lub usług – powinieneś niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.

>> Zobacz również: Skarbówka od dziś zaczyna kontrole! Nowe przepisy podatkowe – internetowi sprzedawcy na celowniku Urzędu Skarbowego

Jak zgłosić nieprawidłowości?

Zgłoszenie nieprawidłowości można dokonać przez różne kanały:

  • Telefonicznie, dzwoniąc na infolinię KAS,
  • Elektronicznie, korzystając z formularzy dostępnych na stronach internetowych urzędów skarbowych,
  • Osobiście, udając się do najbliższego urzędu skarbowego.

KAS gwarantuje anonimowość zgłaszającym oraz zapewnia, że każde zgłoszenie zostanie dokładnie sprawdzone.

Konsekwencje dla sprzedawców

Sprzedawcy, którzy stosują takie nieuczciwe praktyki, mogą się spodziewać surowych konsekwencji prawnych. Kara za wydawanie fałszywych paragonów może obejmować wysokie grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet karę więzienia.

Skarbówka przypomina, że uczciwość w handlu jest fundamentem sprawiedliwego rynku i apeluje do wszystkich przedsiębiorców o przestrzeganie przepisów.

>> Czytaj także: Pod lupą skarbówki od dziś opłaty RTV – kary w wysokości 30-krotności opłaty miesięcznej!

Działania KAS mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu fałszywych paragonów i mobilizację obywateli do aktywnego włączenia się w walkę z tym procederem. Dzięki wspólnym wysiłkom konsumentów i skarbówki, możliwe będzie ograniczenie strat finansowych państwa i zapewnienie równej konkurencji na rynku.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu