7 lutego 2024

Oczekiwania przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Brak prognozowanej obniżki stóp procentowych w lutym

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: opracowanie własne

Wtorek rozpoczął się z zaplanowanym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, które rozciągnie się na dwa dni, natomiast konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce, jest przewidziana na czwartek.

Piotr Stępień, główny ekonomista w banku, wyraził opinię, że nie przewiduje się obniżki stóp procentowych podczas obecnego posiedzenia Rady w lutym. Dodatkowo, nie zakłada się, że do obniżki dojdzie w najbliższych kilku miesiącach. Jest to stanowisko oparte zarówno na oczekiwaniach banku, jak i rynku.

Stępień podkreślił, że kluczowe znaczenie dla oceny stóp procentowych będzie miała marcowa projekcja inflacji i PKB, a także decyzje dotyczące zerowej stawki VAT na żywność, której przedłużenie ograniczono jedynie do końca pierwszego kwartału bieżącego roku.

„Zakładamy, że projekcja inflacji w marcu pokaże przyspieszenie. Większe niepewności jednak budzi to, kiedy inflacja przyspieszy, co zależy między innymi od decyzji dotyczących zerowej stawki VAT na żywność” – zaznaczył analityk.

Aktualnie główna stopa procentowa NBP, zwana stopą referencyjną, wynosi 5,75 proc. W minionym roku RPP dwukrotnie zmniejszyła stopy procentowe: we wrześniu o 0,75 pkt. proc. oraz w październiku o 0,25 pkt. proc. Łącznie RPP w 2023 roku zmniejszyła stopy procentowe o 1 pkt. proc.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu