9 stycznia 2024

Konsultacje ws. mandatów posłów PiS. Oczekiwanie na decyzje Sądu Najwyższego

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

W najnowszych informacjach dotyczących sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, poinformował, że dopóki nie zostanie ogłoszone obwieszczenie w Monitorze Polskim o wygaśnięciu mandatów, PKW nie wskaże kolejnych kandydatów z listy. To odpowiedź na konsultacje, jakie prowadzi marszałek Sejmu Szymon Hołownia od poniedziałku.

Przewodniczący PKW wyjaśnił, że zgodnie z przepisami konstytucji i kodeksu wyborczego, osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności nie może zostać wybrana na posła czy senatora. Marciniak podkreślił, że obecnie oczekuje się na decyzję Izby Pracy Sądu Najwyższego w sprawie odwołań Kamińskiego i Wąsika od decyzji marszałka o wygaśnięciu ich mandatów.

Zawiłości procedur prawnych i oczekiwanie na decyzje Sądu Najwyższego

Przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak, wyjaśnił, że procedura wymaga, aby marszałek Sejmu ogłosił postanowienie o wygaśnięciu mandatu, a następnie po obwieszczeniu w Monitorze Polskim, PKW wskaże kolejnych kandydatów z listy PiS. Obecnie, w związku z odwołaniami, sytuacja jest w fazie oczekiwania na decyzję Sądu Najwyższego.

Marciniak podkreślił, że dla PKW istotne jest obwieszczenie w Monitorze Polskim, które potwierdzi, że dane osoby nie skorzystały z prawa możliwości złożenia odwołania, bądź odwołanie nie zostało przez Sąd Najwyższy uwzględnione. Dopiero wówczas PKW będzie mogła wskażą kolejnych kandydatów na miejsce Kamińskiego i Wąsika.

Konsultacje Hołowni i oczekiwania na decyzje Sądu Najwyższego

Wtorek jest drugim dniem konsultacji marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, w sprawie wygaszenia mandatów posłów PiS. Hołownia odbył spotkania z różnymi autorytetami prawnymi, w tym z byłym prezesem Sądu Najwyższego Adamem Strzemboszem. Po rozmowach z Sylwestrem Marciniakiem, marszałek Sejmu zapowiedział, że opublikuje obwieszczenie w Monitorze Polskim po otrzymaniu postanowienia Sądu Najwyższego w sprawie odwołań.

Oczekuje się, że cała procedura może potrwać jeszcze kilka dni, a decyzje Sądu Najwyższego będą kluczowe dla dalszych kroków w związku z wygaśnięciem mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu