7 marca 2024

Jest drogo, będzie drożej… Wzrost VAT-u i opłat za prąd od kwietnia 2024 roku

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Przewiduje się, że od kwietnia 2024 roku Polacy będą musieli przygotować się na zmiany w swoim budżecie domowym. Planowane podwyżki VAT-u na żywność oraz opłat za prąd mogą znacząco wpłynąć na koszty życia. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak te zmiany mogą wpłynąć na codzienne wydatki gospodarstw domowych oraz jak można się do nich przygotować.

>> Czytaj więcej >> Planowane zwiększenie kwoty wolnej od podatku: Jakie korzyści przyniesie podatnikom?

Jedną z istotnych zmian będzie wzrost VAT-u na żywność, co może oznaczać, że produkty takie jak chleb, mąka czy warzywa i owoce staną się droższe. Tarcza antyinflacyjna, która obniżała tę stawkę, może zostać zlikwidowana, co sprawi, że ceny mogą wzrosnąć o kilka-kilkanaście groszy. Mimo że na pierwszy rzut oka może to wydawać się niewielką zmianą, dla całej rodziny może to oznaczać dodatkowe wydatki rzędu kilkuset złotych rocznie.

Kolejną kwestią są planowane zmiany w opłatach za prąd. Obecnie ceny energii elektrycznej są zamrożone do końca czerwca, jednak po tym terminie można się spodziewać wzrostu rachunków o około 30 zł miesięcznie. To istotna kwota, która może wpłynąć na budżet domowy.

Dodatkowo, przedsiębiorcy będą musieli przygotować się na wzrost składek ZUS, który będzie związany z drugą podwyżką płacy minimalnej. To oznacza, że koszty prowadzenia działalności mogą się zwiększyć, co może wpłynąć na ceny usług dla konsumentów.

>> Zobacz również: Wsparcie kredytobiorców 2024. Nowe możliwości i zmiany w projekcie ustawy

W obliczu tych zmian ważne jest, aby każdy domowy budżet został dokładnie przeanalizowany i dostosowany do nowych realiów. Może to oznaczać konieczność szukania oszczędności w innych obszarach wydatków, ograniczanie zbędnych luksusów oraz poszukiwanie alternatywnych źródeł dochodu. Warto również być na bieżąco z informacjami dotyczącymi zmian w polityce podatkowej i ekonomicznej, aby móc dostosować się do nich jak najefektywniej.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu