5 marca 2024

Decyzja o stawce VAT na żywność w 2024 roku

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w tym tygodniu rząd podejmie decyzję dotyczącą dalszych losów stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Obecnie obowiązuje ona do końca marca bieżącego roku, lecz istnieje możliwość powrotu do stawki 5 proc. już od 1 kwietnia. Jakie są potencjalne skutki tej decyzji i jak wpłynie ona na ceny żywności?

Decyzja rządu w krzywym zwierciadle polityki i ekonomii

Według ministra finansów, w przyszłym tygodniu poznamy ostateczną decyzję dotyczącą stawki VAT na żywność. Ekonomia wskazuje na powrót do pierwotnej stawki VAT, co byłoby korzystne dla budżetu państwa, mając na uwadze oczekiwane wpływy z tego tytułu na rok 2024. Jednakże zbliżające się wybory samorządowe mogą wpłynąć na decyzję rządu, unikając potencjalnego społecznego niezadowolenia.

>> Czytaj >> VAT dla branży beauty — premier zapowiada nowe stawki!

Czynniki wpływające na ceny żywności

Obecnie ceny żywności budzą wiele emocji, szczególnie w kontekście „wojen cenowych” między dyskontami. Jednakże zmiany cen mogą być również efektem spadków na rynkach międzynarodowych, takich jak zniżka indeksu FAO, mierzącego ceny żywności na globalnych rynkach. Dodatkowo, wzrost wynagrodzeń w Polsce może wpłynąć na koszty producentów, mając wpływ na ostateczne ceny produktów spożywczych.

>> Czytaj >> Koniec wakacji kredytowych w 2024? Plan gospodarczy, VAT na żywność, podatki, i podwyżki

Perspektywy na nadchodzący okres

Nadchodzący sezon wiosenno-letni może przynieść zmiany cen owoców i warzyw, choć niektóre produkty mogą odbiegać od ogólnego trendu ze względu na czynniki takie jak import z Ukrainy. Istnieje także możliwość, że z końcem I kwartału rząd zdecyduje się na zniesienie „zerowego” VAT na żywność, przywracając stawkę VAT do 5 proc. na podstawowe produkty spożywcze.

Warto zatem obserwować rozwój sytuacji na rynku spożywczym, biorąc pod uwagę zarówno aspekty ekonomiczne, jak i polityczne, które mogą wpłynąć na nasze codzienne wydatki na żywność.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu