Od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost cen złota. Metal ten jest powszechnie uznawany za środek chroniący kapitał przed negatywnymi wydarzeniami gospodarczymi i inflacją. Czy opłaca się kupować złoto w 2025 roku i co warto wiedzieć na ten temat?
Aktualne ceny złota
Pod koniec stycznia 2025 roku za uncję złota (31,1 g) należy zapłacić około 2 740 dolarów. Tylko w rok cena kruszcu wzrosła o ponad 30%, a w ostatnie 5 lat – o około 70%.
Patrząc historycznie, ceny złota od dziesięcioleci rosną – choć trzeba mieć świadomość, że krótkoterminowo (np. w perspektywie roku) mogą się wyraźnie wahać. Z tego względu złoto postrzegane jest najczęściej jako inwestycja długoterminowa.
Analitycy większości ośrodków przewidują, że cena królewskiego kruszcu będzie dalej rosnąć. Wg ekspertów Goldman Sachs, do połowy 2026 roku za uncję złota trzeba będzie zapłacić 3 000 dolarów. Niektóre ośrodki spodziewają się przebicia tej granicy nawet pod koniec bieżącego roku.
Ceny złota rosną zwykle w momentach niepewności (gospodarczej, geopolitycznej), a współcześnie na wzrost wyceny wpływa też zwiększony popyt, w tym bardzo duże zainteresowanie banków centralnych wielu krajów (a także inwestorów prywatnych).
Jak inwestować w złoto fizyczne?
W złoto fizyczne może dziś zainwestować niemal każdy. Sztabki i monety są dostępne w salonach sprzedaży dealerów metali szlachetnych, którzy często prowadzą też sklepy internetowe. Ze względu na dużą wartość kruszcu i ryzyko fałszerstwa, wybór rzetelnego sprzedawcy jest bardzo istotny. Najlepiej, jeśli jest to podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą związaną z obrotem metalami szlachetnymi i posiada odpowiednie zezwolenia. Przykładem jest marka ASCOIN, która prowadzi sklep internetowy (na stronie https://ascoin.pl/) oraz stacjonarne salony sprzedaży w Warszawie i Rzeszowie. ASCOIN posiada zezwolenie NBP nr 17401 na handel złotem i platyną dewizową.
Sztabki i monety w różnych wariantach
Jak już wspomnieliśmy, fizyczne złoto inwestycyjne można współcześnie kupić w dwóch formach – jako sztabki i monety bulionowe. Obie te formy są dostępne w różnych wariantach wagowych:
- Sztabki – od 1 grama (w styczniu 2025 w cenie około 400 zł) aż do 1 kilograma (około 360 000 zł) i więcej. Popularne warianty to na przykład 5, 10, 20 oraz 31,1 g (czyli 1 uncja, 1 oz). Większe sztaby chętnie wybierane przez inwestorów to m.in. produkty o masie 50, 100, 250 i 500 g.
- Monety bulionowe – najczęściej dostępne w wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz). Dużą popularnością cieszą się też warianty mniejsze, o masie – na przykład – połowy lub ćwierci uncji, proporcjonalnie tańsze. Najmniejszą monetę, o masie 1/25 oz można obecnie, kupić za około 600 zł.
Moneta czy sztabka jednouncjowa kosztuje dziś około 11 500 zł. Warto pamiętać, że w przypadku złota inwestycyjnego cena produktu odpowiada w przybliżeniu rynkowej cenie złota. Niewielki wpływ na wycenę mają jedynie koszty sprzedaży (m.in. produkcji, transportu czy marża sprzedawcy).

https://ascoin.pl/product-pol-34-BRITANNIA-1-oz.html
Z inwestycyjnego punktu widzenia sztabki i monety bulionowe niewiele się różnią (ponieważ są wyceniane na podstawie masy zawartego w nich złota). Różni je jedynie forma – sztabki mają zwykle prostą bryłę i nie zawierają zdobień, z kolei monety zawierają szczegółowy wzór na awersie i rewersie (często nawiązuje on do historii lub tradycji kraju, z którego moneta pochodzi).
Czy warto zatem inwestować w złoto?
Złoto zazwyczaj nie pozwala na spektakularne zyski, jednak chroni kapitał przed niespodziewanymi zdarzeniami. W przypadku kryzysów, takich jak globalne załamania na giełdzie czy konflikty geopolityczne, ceny złota zazwyczaj pozostają stabilne. Nierzadko też rosną, ponieważ rośnie popyt na złoto (które inwestorzy postrzegają jako bezpieczną przystań). Wiele wskazuje na to, że ceny królewskiego kruszcu będą rosnąć – choć jak każda inwestycja, ta w złoto wiąże się z ryzykiem. Ryzyko to jednak jest znikome w porównaniu do bardziej ryzykownych inwestycji (np. w papiery wartościowe).