W Sejmie zawirowania i kontrowersje wokół zachowania posła Grzegorza Brauna z Konfederacji budzą pytanie, czy istnieje możliwość utraty przez niego mandatu poselskiego. Incydent, w którym Braun używając gaśnicy zgasił świecę chanukową, wywołał burzę, skłaniając marszałka Szymona Hołownię do wykluczenia go z obrad. Prezydium Sejmu podjęło dalej decyzję o karze finansowej dla Brauna, a także skierowało zawiadomienie do prokuratury.
Skandal w Sejmie
Wtorkowy incydent miał miejsce w trakcie debaty po exposé Donalda Tuska, gdy na korytarzu Sejmu odbywała się uroczystość związana z żydowskim świętem Chanuki. Braun, chwytając gaśnicę, zgasił świece chanukowe, zakłócając tym samym obrządek religijny. To wywołało natychmiastową reakcję marszałka Hołowni, który wykluczył Brauna z obrad.
Prezydium Sejmu podjęło kolejne kroki, decydując o nałożeniu na posła Konfederacji kar finansowych, w tym utracie połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. Dodatkowo, szef Kancelarii Sejmu, Jacek Cichocki, skierował zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Brauna.
Czytaj także: Lewica składa wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu!
Immunitet poselski i jego ograniczenia
W polskim systemie prawnym posłowie są objęci immunitetem, który chroni ich przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej za działania związane ze sprawowaniem mandatu. Bez zgody Sejmu, posłowie nie mogą być również zatrzymywani lub aresztowani, z wyjątkiem przypadku ujęcia na gorącym uczynku.
W przypadku Grzegorza Brauna, aby stracił mandat poselski, konieczny jest prawomocny wyrok sądu. Zgodnie z Ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, wniosek o zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej składa się za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. Wniosek taki może również złożyć oskarżyciel prywatny po wniesieniu sprawy do sądu.
Droga do utraty mandatu
Po wszczęciu śledztwa, Prokurator Generalny musi zwrócić się do marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej. Następnie Sejm, po rozpatrzeniu wniosku i ewentualnych wyjaśnień posła, może podjąć uchwałę większością głosów ustawowej liczby posłów o wyrażeniu zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności.
W sytuacji utraty immunitetu, sprawa może toczyć się przed sądem, ale nie oznacza to automatycznie utraty mandatu poselskiego. Kodeks wyborczy precyzyjnie określa sytuacje, w których mandat wygasa, w tym m.in. w przypadku utraty prawa wybieralności z powodu prawomocnego wyroku skazującego za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
Zobacz także: Zamieszanie i śmiechy podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim – Sławomir Nitras, Andrzej Duda
Choć Grzegorz Braun może stracić immunitet z powodu swojego kontrowersyjnego zachowania w Sejmie, utrata mandatu poselskiego wymagałaby prawomocnego wyroku sądu. Procedury prawne w tej sprawie są skomplikowane i wymagają zaangażowania różnych instytucji, co sprawia, że proces może być długi i skomplikowany. Ostateczna decyzja pozostaje w rękach Sejmu, który musiałby wyrazić zgodę na pociągnięcie Grzegorza Brauna do odpowiedzialności karnej.