13 października 2023

Bezpieczny Kredyt 2% – Pierwsze widoczne zagrożenia. Kiedy możemy przewidywać zakończenie? Co zagraża jego długoterminowej trwałości?

3 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: opracowanie własne

Jak donoszą media, program „Bezpieczne Kredyty 2%” osiągnął niemal 7 miliardów złotych, co przekracza dwukrotnie zakładane plany na koniec 2023 roku – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).

To znacznie większa suma, niż pierwotnie przewidywano, co rodzi naturalne pytania dotyczące zasobów przeznaczonych na te dopłaty i obawę, czy wystarczą one na dalsze finansowanie programu. Minister Waldemar Buda uspokaja, zapewniając, że rząd uzupełni środki w razie potrzeby, jednak decyzje w tej sprawie będą należały do kolejnego parlamentu, dla którego kwestia ta może nie być priorytetowa.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy od uruchomienia programu „Bezpieczny Kredyt 2%” podpisano już umowy na kwotę przekraczającą 6,9 miliarda złotych. To efekt nie tylko popularności programu, ale także intensywnego tempa, w jakim zawierane są umowy – nawet ponad miliard złotych co tydzień. Program ten zdaje się przyćmiewać wcześniejsze rządowe inicjatywy mieszkaniowe, takie jak „Rodzina na Swoim” czy „Mieszkanie dla młodych”, mimo że wystartował zaledwie 3 miesiące temu.

Załóżmy, że październik 2023 roku to moment, w którym wartość udzielonych kredytów z programu „Bezpieczne Kredyty 2%” dwukrotnie przekracza plan na cały rok 2023. To budzi poważne obawy o możliwość wyczerpania środków na dopłaty już w pierwszych dniach czy tygodniach 2024 roku. Minister Buda deklaruje, że pieniędzy nie zabraknie, jednak to kolejny parlament będzie musiał podjąć decyzje dotyczące uzupełnienia budżetu.

Bezpieczny kredyt 2% – program budzi duże zainteresowanie

Program cieszy się dużym zainteresowaniem, a liczba podpisanych umów przekracza już 17,5 tysiąca, osiągając kwotę 6,9 mld złotych. Jednakże, z danych dostępnych do 5 października wynika, że liczba złożonych wniosków kredytowych to aż 63,6 tysiąca. To sprawia, że pojawiają się obawy, czy środki na dopłaty wystarczą na dłuższą metę, zwłaszcza że wartość udzielonych kredytów już teraz znacznie przekracza pierwotne założenia.

Pojawiają się również obawy, że potrzebne zmiany legislacyjne mogą być czasochłonne, a decyzje w tej sprawie będą zależały od składu nowego parlamentu. Nawet jeśli pieniądze będą dostępne, procedury legislacyjne mogą opóźnić dalsze finansowanie programu. Warto zastanowić się, czy liczba wniosków utrzyma się na obecnym poziomie, a obecni beneficjenci będą zdecydowani skorzystać z programu jeszcze w bieżącym roku, przed ewentualnymi zmianami legislacyjnymi, co jednak może prowadzić do pośpiechu i nieprzemyślanych decyzji.

Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze informacji. Co musisz wiedzieć o programie? Październik 2023

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” to inicjatywa rządowa, która ma na celu ułatwienie Polakom zakupu pierwszej nieruchomości poprzez preferencyjne warunki kredytowe. Poniżej przedstawiam kluczowe informacje na temat tego programu:

Cel Programu Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% jest częścią programu „Pierwsze Mieszkanie”, mającego rozwiązać problem wysokich stóp procentowych i ograniczonego dostępu do kredytów hipotecznych wśród Polaków.

Warunki Bezpiecznego Kredytu 2%

 1. Oprocentowanie bezpieczny kredyt 2%
  • Stałe oprocentowanie wynoszące 2% obejmuje pierwsze 120 rat (pierwsze 10 lat).
  • Dodatkowo, do oprocentowania dodawana jest marża banku, a bank może naliczyć prowizję.
  • Pozostałe koszty kredytu są pokrywane przez państwo, a dopłata jest różnicą między średnim oprocentowaniem kredytów a 2%.
 2. Okres Wsparcia bezpieczny kredyt 2%
  • Po upływie 10 lat kredytobiorca spłaca raty zgodnie z aktualnymi warunkami bankowymi.
  • Przewidziane są dodatkowe mechanizmy wsparcia po zakończeniu okresu preferencyjnego, np. możliwość wydłużenia okresu kredytowania o 5 lat.

Kto może kkorzystać z programy bezpieczny kredyt 2%?

 1. Jaki wiek – bezpieczny kredyt 2%?
  • Program jest dostępny dla osób poniżej 45. roku życia.
  • W przypadku małżeństwa lub partnerstwa z dziećmi, warunek ten musi spełniać przynajmniej jedno z partnerów.
 2. Posiadanie nieruchomości bezpieczny kredyt 2%. Jakie warunki?
  • Kredyt może być udzielony tylko na zakup pierwszej nieruchomości.
  • Osoby, które nie miały wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu, kwalifikują się do programu.
  • Małżonkowie biorący kredyt nie mogą być właścicielami nieruchomości.
 3. Cel kredytu i przeznaczenie kredytu w programie bezpieczny kredyt 2%
  • Kredyt może być przeznaczony na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, domu z rynku wtórnego, działki budowlanej z zamiarem budowy domu jednorodzinnego, oraz na dokończenie istniejącej budowy.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu