1 lipca 2024

Kim jest Krzysztof Marian Kalicki? Co należy wiedzieć o polskim ekonomiście?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Krzysztof Marian Kalicki urodził się 2 lutego 1953 roku w Warszawie. Jest polskim ekonomistą, bankierem i urzędnikiem państwowym. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych i jest profesorem Akademii Leona Koźmińskiego. W latach 1994–1996 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie odpowiadał za sektor bankowy i przekształcenia własnościowe. Jest wieloletnim prezesem Deutsche Bank Polska​.

Wykształcenie i wczesna kariera

Kalicki ukończył Wydział Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH) w 1976 roku. Obronił doktorat w 1983 roku, a habilitację uzyskał w 2000 roku. Specjalizował się w finansach międzynarodowych, ryzyku i instrumentach finansowych oraz zarządzaniu ryzykiem. W latach 1989–1990 pracował w Narodowym Banku Polskim jako pracownik naukowo-badawczy.


Deutsche Bank Polska

Od 1998 roku związany jest z Deutsche Bank Polska, gdzie od 2003 do 2019 roku pełnił funkcję prezesa zarządu. Po zakończeniu kadencji jako prezes, przeszedł do rady nadzorczej banku. Jego praca w Deutsche Banku obejmowała okresy ważnych fuzji i przekształceń, które miały na celu wzmocnienie pozycji banku na polskim rynku finansowym​.


Działalność naukowa i publikacje

Działalność Naukowa i Publikacje

Krzysztof Kalicki to wybitny naukowiec i autor wielu publikacji z dziedziny finansów i bankowości. Jego dorobek naukowy obejmuje niemal sto prac, w tym monografie, rozdziały w książkach oraz artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych. Jego prace koncentrują się głównie na zarządzaniu ryzykiem, finansach międzynarodowych oraz instrumentach finansowych.

Kluczowe Publikacje i Badania

“Pieniądz a bilans płatniczy”

To habilitacyjna rozprawa Kalickiego, która analizuje wpływ pieniędzy na bilans płatniczy, zyskując uznanie w środowisku akademickim za głęboką analizę i nowatorskie podejście do problemu.

“Zarządzanie finansowe zagraniczną filią przedsiębiorstwa transportowego”

Praca doktorska, która koncentruje się na zarządzaniu finansowym w międzynarodowych operacjach transportowych, uwzględniając specyfikę ryzyka i instrumentów finansowych.

Artykuły w czasopismach naukowych

Kalicki regularnie publikuje w czołowych czasopismach, takich jak “Journal of International Financial Markets, Institutions & Money” oraz “Emerging Markets Review”, gdzie porusza tematy związane z rynkami finansowymi, zarządzaniem ryzykiem oraz polityką pieniężną.

Wykładowca i edukator

Kalicki jest cenionym wykładowcą, który prowadzi zajęcia na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego kursy obejmują:

  • Finanse międzynarodowe
  • Zarządzanie ryzykiem
  • Instrumenty finansowe
  • Polityka pieniężna

Jego dydaktyka jest wysoko oceniana przez studentów za praktyczne podejście i głęboką wiedzę teoretyczną, którą przekazuje w sposób przystępny i zrozumiały. Jako profesor nadzwyczajny, Kalicki aktywnie uczestniczy w życiu akademickim, organizując seminaria, warsztaty i konferencje, które przyciągają naukowców z całego świata

Skandale i kontrowersje

Kalicki był przesłuchiwany przez komisję śledczą ds. banków i nadzoru bankowego w związku z jego działalnością w Ministerstwie Finansów. W trakcie swojej kariery zawodowej spotkał się z różnymi wyzwaniami, w tym z krytyką za decyzje podejmowane podczas transformacji sektora bankowego w Polsce.

Wyróżnienia i odznaczenia

Krzysztof Kalicki otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski (1996) i Oficerski (2005) Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec. Jego wkład w rozwój polskiego sektora bankowego i finansowego został szeroko doceniony zarówno w kraju, jak i za granicą​.

Krzysztof Kalicki to wybitny ekonomista i lider w polskim sektorze bankowym. Jego praca i zaangażowanie przyczyniły się do znaczących zmian i modernizacji w polskiej bankowości, a jego naukowe osiągnięcia wpływają na kolejne pokolenia ekonomistów i bankierów. Jego kariera jest przykładem profesjonalizmu i oddania dla rozwoju sektora finansowego w Polsce.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu