Kontrakty różnicowe (CFD) stają się coraz popularniejszym instrumentem giełdowym. Przeczytaj tekst i poznaj szczegóły CFD, by zacząć na nich handlować.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
Co to kontrakt CFD?
Kontrakt różnicy kursowej (z ang. Contract For Difference, w skrócie CFD) to rodzaj instrumentów pochodnych, który umożliwia spekulowanie inwestorom na zmianę ceny danego aktywa bazowego. Za pośrednictwem kontraktów CFD można grać na spadek lub wzrost notowań aktywów takich jak: akcje, indeksy giełdowe, surowce czy kursy walutowe.
Warto zaznaczyć, że spekulując za pośrednictwem kontraktu różnicy cenowej nie zostaje się właścicielem aktywa, zawartego w kontrakcie, tylko inwestor zawiera umowę z dostawcą kontraktu (najczęściej brokerem). W ramach umowy obydwie strony zobowiązują się do wymiany kwoty równej różnicy pomiędzy ceną otwarcia, a zamknięcia pozycji, która wynika bezpośrednio za zmian ceny aktywów zawartych w kontrakcie CFD. Tym samym inwestor może „założyć się” z brokerem o wzrost lub spadek notowań danego aktywa pochodnego (bez fizycznego jego posiadania) np. ceny złota (XAUUSD) i w zależności od tego, czy cena zachowała się zgodnie z treścią kontraktu, może wypłacić zyski, lub ponieść straty jeżeli kurs zachował się odwrotnie do założeń.
Kontrakty różnicy kursowej CFD są coraz częstszą alternatywą dla kontraktów terminowych futures. Jednak w przeciwieństwie do nich CFD nie posiadają określonej daty wygaśnięcia.