zarządzanie budżetem

Wspólne konto bankowe to praktyczne rozwiązanie dla wielu par, umożliwiające łatwiejsze zarządzanie finansami i skonsolidowanie budżetu. Jednak, zanim zdecydujemy się na takie konto, warto zrozumieć pewne aspekty związane z jego funkcjonowaniem.

Blokada środków przez współposiadacza

Reasumując, jeśli osoba, z którą mamy wspólne konto, zdecyduje się wypowiedzieć umowę z bankiem, niestety nie mamy możliwości powstrzymania jej przed wypłatą wszystkich środków, w tym także naszych. Nawet prośby o blokadę środków na infolinii mogą zostać odrzucone przez bank. Jednak jedyną skuteczną metodą wstrzymania dyspozycji współposiadacza jest uzyskanie prawomocnego orzeczenia sądu o sposobie dysponowania wspólnym rachunkiem.

Wspólne decyzje i zasady różniące się w bankach

Operacje bankowe, takie jak powołanie pełnomocnika, zmiana umowy wspólnej na indywidualną, wnioskowanie o kredyt odnawialny czy przeniesienie rachunku, mogą wymagać zgody obu współwłaścicieli, w zależności od polityki danego banku. Niektóre instytucje finansowe pozwalają na samodzielne decyzje każdego z użytkowników, podczas gdy inne wymagają zgodnych oświadczeń.

Opłaty za konto dla dwojga

W przypadku kont wspólnych, banki często oferują zwolnienie z opłat za prowadzenie konta lub obsługę karty w zamian za spełnienie określonych warunków, takich jak dokonywanie określonej liczby transakcji kartą lub utrzymywanie stałego wpływu na rachunek. Warto sprawdzić politykę banku i zrozumieć, czy opłaty są naliczane oddzielnie dla każdego współposiadacza czy też łącznie.

Zabezpieczenie przed zajęciem komorniczym

Wspólne konto bankowe podlega takim samym zasadom egzekucji komorniczej jak indywidualne rachunki. Komornik może zajmować środki tylko do wysokości udziału dłużnika w rachunku. Warto jednak skorzystać z możliwości obrony przed egzekucją, zwłaszcza jeśli użytkownicy konta nie są małżeństwem.

Śmierć współposiadacza i konta bankowe

Wspólne konto bankowe to praktyczne rozwiązanie dla wielu par, umożliwiające łatwiejsze zarządzanie finansami i skonsolidowanie budżetu. Jednak, zanim zdecydujemy się na takie konto, warto zrozumieć pewne aspekty związane z jego funkcjonowaniem.

Czytaj więcej 25 stycznia 2024

Narodowy Bank Polski (NBP) stoi w obliczu możliwości zakończenia roku 2023 rekordową stratą, osiągającą nawet 20 miliardów złotych. W początkowych założeniach rządu Prawa i Sprawiedliwości zakładano, że bank centralny osiągnie zysk, co przyniesie 6 miliardów złotych do państwowej kasy. Jednak, jeśli prognozy o straty NBP się sprawdzą, żadne środki nie trafią z banku centralnego do budżetu, co stanowi wyzwanie dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Czytaj więcej 11 grudnia 2023

Jak czytamy dziś w mediach, zdolność kredytowa Polaków zbliża się do poziomu sprzed podwyżek stóp procentowych, a ta zmienność była widoczna w ciągu niewielu lat. Okres od hipotecznego eldorado po trudności finansowe i powrót do poprawy zajął nieco ponad dwa lata. Z taką zmienną sytuacją trudno dziwić się, że Polacy korzystają z kredytów, zwłaszcza w przypadku „Bezpiecznego Kredytu 2%”, gdzie już ponad połowa środków przewidzianych na dopłaty w 2024 roku została wykorzystana.

Czytaj więcej 18 października 2023

Wynajem długoterminowy to coraz popularniejsza forma korzystania z różnych urządzeń, takich jak samochody, sprzęt komputerowy czy maszyny budowlane. Jest to opcja, która pozwala na regularne płacenie za używanie urządzenia przez określony czas, zwykle od kilku miesięcy do kilku lat. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat wynajmu długoterminowego, odpowiedzieć na pytania, czym jest wynajem długoterminowy, jak działa oraz czy się opłaca. Wynajem długoterminowy może być korzystny dla różnych grup ludzi i firm, którzy potrzebują urządzeń, ale nie chcą lub nie mogą zainwestować dużych sum pieniędzy w zakup. Długoterminowy wynajem pozwala na płacenie za używanie urządzenia w regularnych miesięcznych ratach, co może być łatwiejsze do zarządzania dla budżetu firmy lub osoby indywidualnej.

Czytaj więcej 16 maja 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu