przyszłe pokolenia

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało akcję społeczną pod nazwą „Wolność Łączy”. Bank Pekao S.A. włączył się w to wydarzenie, aby oddać hołd walczącym i upamiętnić te ważne wydarzenia.

Akcja „Wolność Łączy”, organizowana przez muzeum od wielu lat, ma na celu skupienie uwagi na miejscach pamięci związanych z powstaniem, rozsianych na terenie całej Warszawy. Jej misją jest także przekazywanie wiedzy o walce powstańczej, bohaterach oraz Polskim Walczącym.

Bank Pekao S.A. włączył się w tę akcję, wyrażając troskę o historyczne dziedzictwo kraju. Działanie to jest wyrazem szacunku dla tych, którzy w 1944 roku walczyli i zginęli za naszą wolność. Leszek Skiba, prezes Banku Pekao, podkreślił rolę tradycji Polskiego Państwa Podziemnego jako istotnej inspiracji dla przyszłych pokoleń.

W ramach współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, wolontariusze banku pełnili warty przy siedmiu miejscach pamięci w dniu 1 sierpnia. Były to lokalizacje bliskie placówkom Banku Pekao, takie jak Rondo Zgrupowania AK „Radosław”, ul. Grzybowska 58, Kredytowa 1, Marszałkowska 74, Senatorska 38, Nowogrodzka 45 oraz naroże ul. Stawki i ul. Dzikiej. Wolontariusze rozdawali również mieszkańcom Warszawy przypinki z symbolem Polski Walczącej.

Rafał Utracki, prezes Fundacji Banku Pekao S.A., podkreślił znaczenie tego symbolu, który podczas II wojny światowej wyrażał opór i nadzieję na zwycięstwo oraz wolność. Utracki zaznaczył, że bohaterowie Powstania Warszawskiego stanowią nie tylko świadectwo tamtych wydarzeń, lecz także inspirację dla przyszłych pokoleń w tworzeniu narodowej tożsamości.

Bank Pekao S.A., którego centrala znajduje się w Pekao Tower w okolicy Ronda Radosława, włączył się w akcję, aby uczcić również okolicę swojej nowej siedziby. Miejsce to było areną zaciekłych walk podczas Powstania Warszawskiego. Na Rondzie Radosława znajduje się kamień upamiętniający walki Zgrupowania AK „Radosław”. Jednostka ta, składająca się z wybitnych oddziałów Armii Krajowej, stawiła opór wrogowi atakującemu pobliskie cmentarze i obszar ul. Okopowej. Intensywne starcia trwały do 11 sierpnia 1944 roku, kiedy to zgrupowanie musiało się wycofać z Muranowa na Stare Miasto. Pracownicy centrali banku zebrały się pod Pekao Tower o godzinie „W”, trzymając biało-czerwone flagi, aby oddać hołd bohaterom Powstania Warsza...

facebook linkedin link search star star-empty menu