Praworządność w Polsce

Prezydent Andrzej Duda wysłał list do premiera Donalda Tuska, wyrażając zaniepokojenie niezgodnymi z prawem działaniami w sprawie odwołania Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego. Spór dotyczy również powołania na to stanowisko Jacka Bilewicza. Prezydent podkreśla, że działania te powinny wzmacniać poczucie praworządności, a nie wprowadzać chaos.

>> Zobacz również: Nadchodzące wybory samorządowe w Polsce: Tusk zapowiada osobny komitet Koalicji Obywatelskiej

Działania Prokuratora Generalnego

Prezydent Duda zauważył, że działań Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, mających na celu usunięcie Barskiego ze stanowiska, są niezgodne z obowiązującym prawem. Zgodnie z przepisami, odwołanie Prokuratora Krajowego wymaga zgody Prezydenta, a złamanie tej procedury skłoniło Prezydenta do skierowania sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Odpowiedzialność Premiera i Ministra

Prezydent Duda w liście ostrzega, że konsekwencje tych działań będą obciążać osobiście premiera i ministra. Szczególnie podkreśla, że nieprawidłowe działania wpływają na wszelkie czynności podejmowane przez Prokuratora Krajowego i jego zastępców, w tym decyzje personalne w prokuraturze.

Kwestia Praworządności

Prezydent podkreśla, że organy prokuratury są strażnikami praworządności, a wszelkie działania powinny być prowadzone z poszanowaniem obowiązujących regulacji. Działa to mają wzmacniać zaufanie społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości, a nie prowadzić do stanu niepewności i chaosu, których beneficjentami są wyłącznie sprawcy przestępstw.

>> Czytaj także: Wypij przed komisją ds. wyborów kopertowych. Odpowiedzi na zeznania Sasina

Rozwinięcie Sporu

facebook linkedin link search star star-empty menu