efektywność energetyczna

PGE Polska Grupa Energetyczna i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały umowę na finansowanie o wartości 1 miliarda złotych, mającą na celu modernizację systemów zasilania kolejowego w Polsce.

Projekt obejmuje budowę i modernizację podstacji trakcyjnych oraz infrastruktury elektroenergetycznej, co przyczyni się do poprawy jakości usług kolejowych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz ograniczenia emisji CO2. Inicjatywa wspiera cele UE dotyczące zrównoważonego transportu.

https://twitter.com/Grupa_PGE/status/1818285508155597164
...

PGE Polska Grupa Energetyczna i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały umowę na finansowanie o wartości 1 miliarda złotych, mającą na celu modernizację systemów zasilania kolejowego w Polsce. Projekt obejmuje budowę i modernizację podstacji trakcyjnych oraz infrastruktury elektroenergetycznej, co przyczyni się do poprawy jakości usług kolejowych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz ograniczenia emisji CO2. Inicjatywa wspiera cele […]

Czytaj więcej 31 lipca 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nabór wniosków na uzyskanie wsparcia finansowego dla gmin w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Celem tego programu jest wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, co ma na celu poprawę zarządzania przestrzenią oraz dostosowanie infrastruktury do nowoczesnych wymogów. W ramach programu, dostępna jest pula środków w wysokości 871 290 000 zł, […]

Czytaj więcej 30 lipca 2024

Wprowadzenie unijnej dyrektywy ETS2 w Polsce oznacza obowiązek nabywania uprawnień do emisji CO2 dla dostawców paliw i energii, co spowoduje znaczący wzrost cen. Kierowcy i właściciele pieców grzewczych muszą przygotować się na podwyżki cen paliw o około 40-50 groszy na litrze oraz wyższe rachunki za gaz i węgiel. W artykule omówiono potencjalne konsekwencje oraz możliwe […]

Czytaj więcej 25 lipca 2024

Zgodnie z artykułem opublikowanym na portalu Interia Biznes, ceny paliw w Polsce mogą wzrosnąć o 40-50 groszy na litrze w związku z wdrożeniem unijnej dyrektywy 2023/959, dotyczącej systemu ETS2. System ten, który ma obowiązywać od 2027 roku, nałoży obowiązek nabywania uprawnień do emisji CO2 na dostawców paliw, co przełoży się na wzrost cen dla konsumentów. […]

Czytaj więcej 25 lipca 2024

Od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku polskie gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o bon energetyczny, który ma na celu złagodzenie skutków rosnących kosztów energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wzór wniosku, a w tym artykule przyjrzymy się szczegółom, jak go wypełnić i złożyć. >> Czytaj też: […]

Czytaj więcej 23 lipca 2024

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jacek Karnowski, podkreślił znaczenie działań prowadzonych w ramach Krajowej Polityki Miejskiej 2030 (KPM 2030). Program ten ma na celu integrację i koordynację polityk miejskich, aby polskie miasta mogły się rozwijać w sposób zrównoważony, będąc jednocześnie silnymi i odpornymi na zagrożenia.

Czytaj więcej 12 lipca 2024

Program “Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027” jest kluczowym elementem wspierania rozwoju regionu. Oferuje szerokie możliwości finansowania dla różnych typów projektów, które mają na celu rozwój innowacji, poprawę efektywności energetycznej, ochronę środowiska, cyfryzację administracji publicznej oraz wspieranie zrównoważonej mobilności.

Czytaj więcej 11 lipca 2024

Artykuł ten przybliży szczegóły programu “Moje Ciepło”, który oferuje wsparcie finansowe dla osób fizycznych planujących zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ze środków Funduszu Modernizacyjnego. W artykule omówimy cel programu, rodzaje przedsięwzięć, beneficjentów, formy dofinansowania oraz terminy składania wniosków.

Czytaj więcej 18 czerwca 2024

Artykuł ten ma na celu przedstawienie szczegółowych informacji na temat kalkulatora dofinansowania dostępnego w ramach programu “Moja Elektrownia Wiatrowa”. Program ten, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), wspiera finansowo właścicieli budynków mieszkalnych w instalacji przydomowych siłowni wiatrowych oraz magazynów energii.

Czytaj więcej 18 czerwca 2024

Artykuł ten ma na celu szczegółowe przedstawienie terminów składania wniosków w ramach programu “Moja Elektrownia Wiatrowa”. Program ten, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), oferuje wsparcie finansowe dla właścicieli budynków mieszkalnych na instalację przydomowych siłowni wiatrowych oraz magazynów energii.

Czytaj więcej 18 czerwca 2024

Program “Moja Elektrownia Wiatrowa” to nowa inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), mająca na celu wsparcie finansowe właścicieli budynków mieszkalnych w zakresie zakupu i montażu przydomowych siłowni wiatrowych oraz magazynów energii elektrycznej. Artykuł ten przybliży szczegóły programu, omówi kto może wziąć w nim udział, oraz jakie wsparcie finansowe można uzyskać.

Czytaj więcej 18 czerwca 2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił, że wpłynęły już pierwsze wnioski w ramach programu “Moja Elektrownia Wiatrowa”. Program ten oferuje dofinansowanie na mikroinstalacje wiatrowe i magazyny energii, a maksymalna kwota wsparcia może wynieść nawet 47 tysięcy złotych. Pierwszy nabór wniosków potrwa do 16 czerwca 2025 roku lub do wyczerpania alokacji środków.

Czytaj więcej 18 czerwca 2024

Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych na modernizację systemów grzewczych oraz termomodernizację budynków. Od 3 stycznia 2023 roku obowiązuje nowa wersja programu, która wprowadza szereg udogodnień i zmian, mających na celu jeszcze skuteczniejsze wspieranie działań proekologicznych.

Czytaj więcej 18 czerwca 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło ambitny plan transformacji energetycznej, który zakłada, że od początku 2030 roku wszystkie nowe budynki w Polsce będą bezemisyjne. Już od 1 stycznia 2028 roku takie same wymogi będą dotyczyć budynków zajmowanych przez urzędy publiczne. To oznacza radykalne ograniczenie wykorzystania kotłów na gaz czy pieców węglowych, zmierzając ku bardziej ekologicznej przyszłości.

Czytaj więcej 6 marca 2024

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawił się alarmujący tytuł: “Będzie nowy podatek od ogrzewania. Tyle wyniesie opłata za ogrzewanie węglem i gazem.” Internauci szybko zaczęli rozpowszechniać informacje na ten temat, co wywołało wiele pytań i komentarzy. Warto jednak przyjrzeć się bliżej, z czym wiąże się ta opłata i jakie mogą być jej skutki dla właścicieli nieruchomości.

Czytaj więcej 15 lutego 2024

Opublikowane niedawno informacje wskazują na planowane podwyżki stawek opłaty paliwowej na rok 2024. Zgodnie z obwieszczeniem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, opłata ta wzrośnie o 13,2 procent dla wszystkich rodzajów paliw. Szczegółowe dane zostały opublikowane w Monitorze Polskim, a zmiany obejmą benzynę silnikową, oleje napędowe, wyroby powstałe ze zmieszania olejów z biokomponentami oraz gaz.

Czytaj więcej 28 grudnia 2023

BNP Paribas, czołowy gracz w promocji zrównoważonego rozwoju w polskim sektorze bankowym, wspólnie z ekspertem Marcinem Popkiewiczem, przygotował przewodnik dla swoich Klientów, którzy pragną obniżyć wydatki na energię w swoich domach. Praktyczne rady zawarte w publikacji umożliwiają oszczędności nawet do 1000 zł rocznie. Bank oferuje także produkty zrównoważone, wspierając mądre inwestycje w efektywność energetyczną. To inicjatywa, która pomaga zarówno portfelom Klientów, jak i środowisku.

Czytaj więcej 18 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu